THERAPY - DYNAMIC - YOGA®

V rámci tohoto třídenního kurzu si spolu povíme o anatomických zákonitostech jednotlivých částí těla, "ochutnáme" základní principy funkční biomechaniky a to vše aplikujeme do praxe v podobě jógových pozic. 

Váš prožitek z jógy tak významně obohatíte a z vašeho cvičení si odnesete další rozměr radosti z pohybu. 

Pro koho je kurz určen

Kurz je v první řadě organizován pro lektory individuálních nebo skupinových lekcí jógy a pro fyzioterapeuty a lékaře využívající jógové pozice ve svých ordinacích. Během kurzu se budeme věnovat funkčním zákonitostem vybraných tělesných segmentů a tyto poznatky budeme aplikovat do jednotlivých jógových pozic. Výsledkem tedy bude lepší slovní navádění klientů při skupinových lekcích, precizní manuální navádění pohybu umožňující klientům intenzivnější prožitek a v neposlední řadě smysluplné a cílené využití jógových pozic k terapii konkrétních diagnóz v ordinacích fyzioterapeutů a lékařů.  

Bránit nebudeme ani cvičitelům jógy z řad laické veřejnosti, pro které se jóga stala důležitým směrem při seberozvoji a nejsou lektory veřejných lekcí či terapeuty. Berte však v úvahu, že budou občas popisovány anatomické zákonitosti a padne i nějaký ten latinský pojem ;) Avšak kdo se bojí, nesmí do lesa! :) 

Jak kurz funguje


Intenzivní 3 denní kurz základních anatomických principů aplikovaných do jógových pozic, spojený s prožitím fyziologického pohybu. Každý den se budeme věnovat jednomu z tělesných segmentů: trup, dolní končetina a horní končetina a vzájemně je budeme propojovat.

Přehled jednotlivých kapitol:

  • Vysvětlení základních principů funkční anatomie s využitím jógových pozic.
  • Integrace biomechaniky lidského těla do jógových pozic.
  • Funkční řetězení pohybu u jógových ásán.
  • Hluboké uvědomění a procítění jógových pozic a jejich vzájemného propojení.
  • Inspirace využití tradičních i netradičních pomůcek při navádění do pozice.
  • Manuální navedení a asistence ve dvojicích.
  • Vzájemné sdílení osobních zkušeností, praxe a odpovědi na vaše dotazy. 

Cena kurzu:                                                                                                                              7. 000 Kč / 3 dny


Trup

Trup jako centrum, trup jako pevný stabilní segment či trup jako mobilní dynamický celek umožňující přirozené plynutí energie. Úžasná variabilita pohybu našeho trupu má své zákonitosti a principy, podle kterých se vyplatí pohyb navnímat a vést. Je umění jednotlivé segmenty trupu ve správnou chvíli funkčně oddělit a současně udržet přirozené plynutí pohybu. Pokud se to podaří zážitek z pohybu získá zcela jiný rozměr jak v osobním prožitku, tak v terapeutickém efektu cvičení. Tak proč se to nenaučit? 


Dolní končetina

Nohy jako naše kořeny spojují trup se zemí po které chodíme, na které cvičíme. Pokud již umíte pracovat s vaším trupem, poskytujete mu stabilní základy pro jeho rozmanité pohyby? Nebo jsou pro vás a vaše klienty kyčle a chodidla místem častých potíží v podobě omezených rozsahů, nepřiměřených tahů či dokonce bolestí. Potom je možná na čase získat komplexní pohled na jejich funkci a vzájemné propojení jednak v rámci celé dolní končetiny, ale také vzhledem k trupu. Získejte zase zpátky pevnou zemi pod nohama. Nebo pevné nohy na zemi?? ;)


Horní končetina                                                                                             

Hlavním tématem v třetí části je horní končetina, upínající se anatomicky k trupu a zajišťující tu největší kloubní variabilitu a mobilitu. V řadě jógových pozic má horní končetina funkci opěrnou a na kvalitě její stability závisí také kvalita pohybu celého trupu a páteře. Ukážeme si na co dávat u vybraných pozic pozor a procítíme si rozdíly v dobrém i špatném navedení horní končetiny.

Nejbližší termíny kurzů

13. - 15. března 2020 / Brno, Netroufalky / více info zde.